fbpx

Rynek pracy w Holandii

Holenderski rynek pracy jest dość specyficzny. Agencje pracy tymczasowej funkcjonują tu już od ponad 50 lat i na stałe zajmują dużą cześć rynku pracy. W Holandii agencji pracy jest więcej, niż w innych krajach Europy, dlatego też większość pracy dostępnej w Holandii dla pracowników z zewnątrz, to elastyczna praca. Jest to związane z tym, że kraj jest stosunkowo niewielki, ale gospodarczo dobrze rozwinięty. Do niedawna Holandia miała najniższy współczynnik bezrobocia w Europie.

Holenderski miejski krajobraz
Zdjęcie autorstwa  Kayla Ihrig z Pexels

Dlaczego w Holandii pracuje się głownie przez agencje pracy?

Duża rola agencji pracy w Holandii na pewno wzięła się stąd, że historycznie niderlandzkiemu pracownikowi odpowiadała elastyczna praca, ze względu na możliwość harmonijnego połączenia życia zawodowego z życiem rodzinnym.
Z drugiej strony, zatrudnienie pracownika z agencji, jest dla firmy bardzo korzystne. Jeśli firma współpracuje z pośrednikiem pracy, to pośrednik podsyła firmie pracownika i doprowadza do zawarcia umowy między nim a firmą. Jeśli zaś współpracuje z agencją pracy tymczasowej, firma nie musi martwić się zawarcie umowy, ponieważ pracownik podpisuje umowę z agencją pracy. Z punktu widzenia dużej firmy, jest to oszczędność czasu i zasobów.

Dlaczego warto pracować przez agencje pracy?

Wyjazd do pracy do Holandii razem z agencją jest łatwiejszy. Wyjeżdżając nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych –  wystarczy na początek około 150€. Poza tym, nie musisz organizować samodzielnie noclegu (znalezienie w Holandii mieszkania samodzielnie może być nie lada wyzwaniem. O mieszkaniach czytaj tu), ubezpieczenia, czy sposobu na dojazd do miejsca pracy.
Pracując przez agencję, często możesz liczyć na zaliczki i tygodniowe wypłaty. Agencje również mają swoich polskojęzycznych koordynatorów, krótszy mogą Ci pomóc w razie jakichkolwiek problemów.

Worktoday to szybka i sprawna rekrutacja

Jak wybrać pewną agencję?

Wybór agencji należy zacząć od sprawdzenia, czy jest ma ona certyfikat na prowadzoną działalność, co można aktualnie zrobić pod tym adresem.
W Polsce wszystkie pewne i znane agencje są członkami Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (OKAP). Czy agencja jest członkiem OKAPu, sprawdzisz tu.

Zawierając umową z agencją upewnij się, że dobrze rozumiesz treść dokumentu i pytaj, jeśli coś będzie dla Ciebie niejasne.
Uważaj również na próbę pobrania od Ciebie opłat innych, niż związanych z faktyczną pracą (dopuszczalne są opłaty za dojazd i powrót, mieszkanie, badania lekarskie czy tłumaczenia dokumentów). My oczywiście polecamy wyjechać z nami, ponieważ jesteśmy pewną i doświadczoną agencją rekrutacyjną, która znalazła pracę w Holandii, wielu zadowolonym pracownikom.
Aktualne oferty pracy znajdziesz tu.